tito0107 (tito0107) wrote,
tito0107
tito0107

Маловідомі сільські архітектурні шедеври. Муровані храми

Храмы достойны того, чтобы на них взглянуть. А понимание мовы не требует больших усилий.
Оригинал взят у vakin в Маловідомі сільські архітектурні шедеври. Муровані храми
В Україні сотні-тисячі неймовірних об'єктів, справжніх архітектурних шедеврів, про які або мало знають, або не знають взагалі. Не знають не лише туристи, а, інколи, навіть краєзнавці із досвідом. Є такі маловідомі шедеври у містах, але переважно це села, до яких часом дуже складно дістатись. Ось наша десятка найкращих таких шедеврів. Храмів.

Зазначимо, що рейтинг суб'єктивний, і до нього потрапили лише ті об'єкти, які описані на сторінках нашого сайту. Можливо, не всі вони є справжніми шедеврами в очах професійних архітеторів чи істориків архітектури, але всі вони візуально атрактивні, великі й напрочуд проектні. Отже почнемо з кінця.

10. Пустовійтівка (Сумська область, Роменський район). Миколаївська церква, 1900-1906 рр.

Цю величезну споруду видно із траси Суми - Київ. Полтавський архітектор Носов звів церкву у стилі історизму ("цегляна еклектика", "цегляний модерн" - я не сильний у визначенні таких деталей). Про неї не згадують у путівниках й у Інтернеті її зображень дуже мало, але повірте - вона варта уваги.
Читайте про Пустовійтівку

9. Біще (Тернопільська область, Бережанський район). Костьол Успіння Діви Марії, 1644 р.

Пам’ятка є різностильовою спорудою. Ренесанс тут представлений порталом і вікном над ним. Масивна триярусна оборонна вежа, в нижній ярус якої вписано портал, - перехідний етап від романської архітектури до готичної. Костел зведений з пісковику і має хрестовий план.
Читайте про Біще

8. Микулинці (Тернопільська область, Теребовлянський район). Костьол Святої Трійці, 1761-1779 рр.

...Новий мурований костел почали зводити у 1761 році на кошти графині Людвики Потоцької. Архітектором був чоловік її онучки, Август Фридерик Мошинський. За його основу архітектор взяв костел при королівському палаці в Дрездені. Наріжний камінь у будівництво майбутньої святині заклав Львівський архієпископ Вацлав Сераковський. Освятили добудований у 1779 році під титулом Пресвятої Трійці.
Читайте про костьол в Микулинцях

7. Криниця (кол. назва Коростятин, Тернопільська область, Монастириський район). Костьол Різдва Богородиці, 1863-1899 рр.

Жило собі на Галичині велике польське село Коростятин. Було тут населення більше тисячі осіб, і майже всі римо-католицького віросповідання. Тому й заклали у 1863 році великий храм, який будували аж до 1899-го, а освятили ще через два роки - костьол Різдва Богородиці. Необарокова будівля вийшла великою і розкішною, зовнішнє її оздоблення нагадувало барокові храми палацового типу, але не судилося полякам Коростятина довго служити і молитись у костьолі...
Читайте про Криницю

6. Озеряни (Тернопільська область, Борщівський район). Костьол Святої Анни, 1875 р.

...У 1854 році Озеряни виокремилися у самостійну парафію, яка належала Язловецькому деканату. У 1875 році власник села Леон Сапєга збудував у Озерянах величний неоготичний костел, який було освячено під титулом Св. Анни.
Читайте про Озеряни

5. Миропілля (Сумська область, Краснопільський район). Миколаївська церква, 1885 р.

...Тут знаходиться унікальна 5-апсидна Миколаївська церква, з найвищою на Сумщині 5-ярусною дзвіницею. Храм зведений у 1885 році і був частиною Миколаївського монастиря. До цього на її місці стояла стара дерев'яна церква. Раніше церква мала велику церковну садибу, обнесену кам'яною огорожею, що збереглася в східній частині. Нині щільно оточена житловою забудовою. У 1930-і роки закрита і частково зруйнована. Нині храм діє і активно відроджується.
Читайте про Миропілля

4. Біла Криниця (Чернівецька область, Глибоцький район). Старообрядницький Успенський собор, 1900-1908 рр.

Справжнім та неперевершеним шедевром культового зодчества всієї Буковини є старообрядницький Успенський собор, збудований протягом 1900 – 1908 років, як головний храм жіночого монастиря, на кошти заможної родини московських старообрядців Гліба і Ольги Овсянникових за проектом австрійського архітектора В.Кліка. На його побудову було витрачена астрономічна на ті часи сума – півмільйона російських рублів золотом.
Читайте про Білу Криницю

3. Гвіздець (Івано-Франківська область, Коломийський район). Костьол монастиря бернардинів, 1721-1735 рр.

...А нам потрібно було далі на Коломию. Я запитав місцевого чолов'ягу як там далі дорога. Відповідь була наступною: "Ото шо ви їхали - то була ше норамальна, а далі буде у сто разів гірша"... Але як не крути, але бернардинський монастир у Гвіздці, вартий, щоб його побачити, хоча б раз у житті.
Читайте про Гвіздець

2. Антонівка (Чернігівська область, Варвинський район). Покровська церква, 1912-1914 рр.

Храм у Антонівці мабуть найбільший із сільських храмів України. Він розрахований на 4 тисячі парафіян, а висота від підлоги до купола - 36 метрів. Унікальний ще й оформленням інтер'єру. Величезний об'єм пофарбований у сині, жовті, червоні та (інколи) білі кольори. Найбільше навантаження покладене на синій та жовтий. А ще вона унікальна тим, що немає жодної колони - громадина храму тримається виключно на арках.


Читайте про Антонівку

1. Городківка (Житомирська область, Андрушівський район). Костьол Святої Клари, 1913 р.

...Костьол Святої Клари в Халаїмгородку (так раніше називалася Городківка) побудований у еклектичному стилі, в якому поєдналися елементи неоготики. Храм зведено у 1913 році Жмигродський за заповітом власника містечка письменника Гелеуша Іванівського.


Читайте про Городківку

Источник - Україна Інкогніта


Tags: 17 век, 18 век, 19 век, 20 век, livejournal, Украина, архитектура
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments